HAVADAN KÖYÜ-SİTEMİZE HOŞ GELDİNİZ...

-Kayseri/Develi-Havadan Köyünden görünüş-

 

Kayseri / Develi-Havadan Köyü Tarihi:
Köyün tarihi olarak, 'havadan baba külliyesi'adında, bir yapıtı bulunmakta ve köyün asıl ismi de buradan geldigi sanılmaktadır.Bu yapı, ikiyüz yılı aşkın bir mimariye sahiptir.Selçuklulardan kalma bir eserdir.
Havadan köyü, ipekyolu üzerinde bulunmasından dolayı, bu külliye, kervanların konaklamasında da kullanılmıştır.Zamanla deforme olan yerleri, Vakıflar Genel Müd.lüğü tarafından aslına uygun restore edilmiştir.

Kültür
Havadan köyü, Geçmişten Günümüze bütün Türk gelenek ve göreneklerine sahip çıkarak günümüze taşıyan köylerimizden biridir.Dügünlerde halen o eski oyunlar canlandırılır.Misafir perverlikleri tartışılmaz.Yemek kültürü, Develi ve yöresi yemekleriyle aynıdır.Menüsünde et yemekleri agırlıktadır.Ayrıca, börekleri de meşhurdur.

 


Coğrafya
Havadan Köyü,Kayseri'ye 131 km, Develi ilçesine 45 km uzaklıktadır.Yolu asfaltır. Şıhlı kasabası ve Yeni köy'le çok yakındır.Havadan köyünün 2 tane mezrası [Oluk.Canbaz] bulunmaktadır.Köy, yerleşim olarak daglık bir yere kurulmuştur.Maden yatakları bakımından zengin bir bölgemizdir..Halen faliyette olan Madenler, Ülkemize ve ekonomimize büyük katkı sağlamaktadır.Köyde göç olayı bir nebze de olsa vardır..

Ekonomi
Köyün ekonomisi, tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Bunların dışında Madencilik çinko kurşun çıkmaktadır. Havadan köyünde madencilik önemli bir faktördür. Emekli olmayan kişi sayısı oldukca azdır.Ayrıca Havadan'da bulunan Havadan Baba Türbesi de, yerli turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir.  Büyük baş besi hayvancılıgı da gelişmiş durumdadır.

RAKAMLARLA  HAVADAN KÖYÜ
 

Köy Nüfusu: 298 Develi'ye Uzaklığı: 45 km. Kayseri'ye Uzaklığı: 131 km.

 

HAVADAN KÖYÜ MUHTARI
 

 

Nazmi ŞİMŞEK- Muhtar Telefon: (352) 0352 629 74 76

HAVADAN KÖYÜ KÜLLİYESİ TARİHÇESİ
Şeyh Hacı İbrahim Tekkesi
Kayseri, Develi ilçesi Havadan Köyü’nün 1.5.km. kuzeybatısında bulunmaktadır. Tekkenin kitabesi bulunmamaktadır.Yapım tarihi kesinlik kazanamamıştır. Tekke yedi cepheli, moloz taştan bir avlunun ortasında yer almaktadır. Sekizgen gövdeli kubbeli bir türbe ile avlunun kuzeydoğu köşesinde aşhane denilen bir mekan, güneyde avlu dışında bir mescitten meydana gelmiştir. Bunlardan aşhane denilen mekan kare planlı olup batı yönündeki, iki yanında birer pencere olan bir kapıdan içeriye girilmektedir. Aşhanenin kuzey duvarı ortasında bir ocak ve bu ocağın iki yanına birer dolap nişi açılmıştır. Avlunun ortasındaki sekizgen planlı türbe dergahın en gösterişli yapısıdır.Türbe kare kaide üzerine sekizgen gövdeli olup içten ve dıştan kubbe ile üzeri örtülmüştür. Mumyalığı olmayan türbe gri, bej ve kırmızı renkli taşlarla örülmüştür. Günümüze gelemeyen bir giriş bölümünün türbe önünde olduğu izlerden anlaşılmaktadır. Türbenin batı, güneybatı, güneydoğu ve kuzey cephelerinde birer pencere açılmıştır. Kapının bulunduğu cephe dışında bütün cephelerde birer mazgal pencere açılmıştır. Türbe içerisindeki mihrap beş köşeli olup bir sıra kaval silme ile çevrelenmiştir. Avlunun güneyine mescit yerleştirilmiştir. Mescidin doğu cephesinde bir giriş mekanı vardır ve bu bölümün sonradan buraya eklendiği açıkça kendisini belli etmektedir. Moloz taştan yapılmış olan mescidin güney duvarında mihrap bulunmaktadır. İki yanında kum saati ve sütuncelerle sınırlanan mihrabın üzeri üçgen şeklinde kabartmalarla bezenmeye çalışılmıştır. Bu yapının doğu-batı doğrultusundaki kalıntıların tekkenin asıl mescidi olduğu sanılmaktadır. Günümüze kalıntıları gelebilmiş olan bu yapının sivri tonoz örtülüleri ve giriş kapısı açıkça kendisini belli etmektedir. Ayrıca dikdörtgen planlı olan bu yapının güney duvarı ortasında mihrap ve bunun iki yanında birer pencere olduğu açıkça görülmektedir.

 

 

HAVADAN KÖYÜMHasretim köyüme bakın deriz Havadan,
Her mekana bir güzellik vermiş yaradan,
Dünya benim olsa vazgeçemem oradan,
Güzel mekândır Develi, Havadan köyüm!

Medencilik iş yaparız hem çinko kurşun,
Beni arayan Havadan  köyümde sorsun,
Bacım, peynir, ikramlarında bulunsun,
Suyu başkadır Develi Havadan  köyüm.!

Nazmi Şimşek'e selamlarımı söylerim,
Kim o diyene? bizim muhtarımız derim,
Köyün emektarıdır onu çok severim, 
Hasretim  Develi Havadan köyüm.!

Dillere destan Hacı İbrahim tekkesi,
Aşhane mekan bizim oranın mekkesi,
Sanki yıldızlar yanar kandil gibi gecesi,
Gönlüm hasrettir, Develi Havadan köyüm.!

Anam bacım takmışlar albeyazlı yazma,
Kültürümüz böyledir atalardan sızma,
Gel de şu Havadan  köyüme şiir yazma,
Derde dermandır Develi Havadan  köyüm.

Fatma ALAGEYİK
 

 

 

 

 

 

KÖYÜMÜ ÖZLEDİM

İlim Kayseri, köyüm de Havadan,
Madenini çok yaratmış yaradan,
Asla vazgeçmem köyümdür oradan,
Özledim köyümü, unutmam asla.

Gurbet zordur, döker gözden yaşını,
Azmı yedik, tereyağlı aşını,
Özler olduk, tekkesini taşını,
Özledim köyümü,unutmam asla.

Koyun vardı, keçi vardı, eskiden,
Devir mi değişti,şimdi yok, neden?
Sütü devadır,olur mu içmeden?
Özledim köyümü,unutmam asla.
 
Adem Armağan
 
 
 
 

 

 

Yayına hazırlayan:Adem Armağan

ademarmagan38@hotmail.com

 

 

İslami ve Temiz İçerikli Siteler Listesi

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !